Skip to content
Polmix-Ast Logo 2021 Main 01

Biuro: pn-pt: 8:00 – 16:00
Serwis: pn – pt: 7:00 -17:00  sob: 8:00 – 13:00

WSZYSTKO DLA
POMPOWANIA I TRANSPORTU BETONU

Stacjonarna pompa do betonu na budowie

Projekty budowlane, szczególnie o charakterze deweloperskim, realizowane w centrach miast, na coraz mniejszych działkach inwestycyjnych wymagają specyficznego przygotowania placu budowy oraz dalece zaawansowanej organizacji. Utrudniony dostęp oraz sama ograniczona wielkość placu budowy sprawiają, że wobec braku dostępu dla sprzętu z sąsiadujących z placem budowy terenów trudno jest realizować prace budowlane już od etapu wykopu. W sytuacji gdy w pierwszym etapie realizowana jest tak zwana palisada, a następnie płyta fundamentowa denna, to już przy następujących po tym zakresie etapach pojawiają się pierwsze trudności z podawaniem betonu na konstrukcję żelbetową.

Stacjonarna pompa do betonu na budowie

Stacjonarna pompa do betonu na budowie.

Gdy budynek jest stosunkowo niski, kilkukondygnacyjny, można podjąć próbę realizowania pompowania betonu poprzez pompy wysięgnikowe. Pamiętać przy tym należy, że dla samego rozstawienia pompy 36 m potrzebne jest miejsce o szerokości około 7 metrów. Dla pompy 42 metrowej jest to już szerokość około 9 metrów. Co za tym idzie – nie możliwa jest realizacja pompowania z drogi lub z przejazdu do budowy. Dla takich zadań zaprojektowane zostały stacjonarne pompy do betonu.

Szerokość pompy stacjonarnej łącznie z podporami nie przekracza 2 metrów. Pompa takiej budowy stanąć może praktycznie w dowolnym miejscu. Należy jedynie uwzględnić równomierny rozdział betonu na poszczególne części obiektu zgodnie z projektem technologii betonowania. Konieczne jest ustawienie pompy w miejscu gdzie przede wszystkim mamy zapewniony łatwy dojazd betonomieszarek. Rurociągi przyłączane do pompy muszą być dopasowane technicznie do parametrów ciśnienia roboczego betonu. Dla znacznych odległości wymagane jest zastosowanie rurociągów w systemie złącz ZX. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie całej infrastruktury rurociągów. – tzn. odpowiednie mocowanie i zakotwiczenie podstaw rur.

Stacjonarna pompa do betonu na budowie

Jaka pompę stacjonarną wybrać?

Stacjonarna pompa do betonu na budowie powinna być dobrana pod względem wielkości jednostki pompującej do odległości lub wysokości pompowania betonu. Najistotniejszym wskaźnikiem jest maksymalne ciśnienie betonu, zaś parametr maksymalnej wydajności podawania betonu ma znaczenie drugorzędne. Moc maszyny musi być dobrana do spełnienia warunku osiągnięcia wymaganego ciśnienia betonu przy wydajności odpowiadającej zapotrzebowaniu po stronie odbioru mieszanki w miejscu realizacji betonowania. Z reguły realne wydajności przy rozkładaniu betonu z udziałem masztów rozdzielczych mogą wynieść około 40 / 50 m3 na godzinę. Przygotowanie całej infrastruktury rurociągu pod projekt budowlany realizowany stacjonarną pompą do betonu jest pracochłonny. Jednak większość obiektów realizowanych w warunkach miejskich wymaga takich rozwiązań. Stacjonarne pompy do betonu będą coraz częściej i sprawniej wykorzystywane na budowach w Polsce.

W razie pytań dotyczących stacjonarnych pomp do betonu prosimy o kontakt z naszym biurem. Zapraszamy.