Skip to content
Polmix-Ast Logo 2021 Main 01

Biuro: pn-pt: 8:00 – 16:00
Serwis: pn – pt: 7:00 -17:00  sob: 8:00 – 13:00

WSZYSTKO DLA
POMPOWANIA I TRANSPORTU BETONU

Piłki do czyszczenia rurociągu

Piłki do czyszczenia rurociągu, potocznie zwane piłkami czyszczącymi są niezbędnym elementem do utrzymania w czystości rurociągów pompy do betonu.  To proste rozwiązanie chroni wewnętrzną część rur stalowych jak i gumowych. Przede wszystkim oszczędza czas potrzebny na oczyszczenie rurociągu i obniża zużycie wody. Piłki czyszczące są wielokrotnego użytku. To wszystko z kolei przekłada się na redukcję kosztów. Kule są wykonane z naturalnej gumy o strukturze porowatej gąbki. Materiał ten jest stosunkowo odporny na wycieranie, czy wyszarpywanie powierzchni co skutkuje jego dłuższą żywotnością. Piłki gąbczaste są miękkie i bardziej elastyczne w szerokim zakresie temperatur.  Mają tendencję do absorbowania wody,  a dzięki ich porowatej powierzchni można łatwo usunąć pozostałości betonu z rurociągów i kolan do pompowania betonu.

Piłki do czyszczenia rurociągu

Jakie piłki do czyszczenia rurociągu oferujemy?

Piłki czyszczące oferowane przez nas występują w trzech rodzajach twardości. Rozróżniamy piłki miękki, średnie i twarde. Co za tym idzie, różna jest też ich gęstość. Najpopularniejsze rozmiary piłek w zakresie pompowania betonu to 120 mm, 150 mm, 175 mm. Przy czym wskazanym jest używanie piłek o większej średnicy zewnętrznej w stosunku do czyszczonego rurociągu. Opisalibyśmy to tak:

  • Średnica rurociągu do czyszczenia o przekroju DN 100 potrzebuje piłki o średnicy 120 mm. Może być miękka, średnio twarda lub twarda.
  • Dla rurociągu o przekroju DN 125 należy wybrać piłkę o średnicy 150 mm. Również może być miękka, średnio twarda lub twarda.
  • Dla rurociągu do czyszczenia o przekroju DN 150 przeznaczone są piłki o średnicy 175 mm. Może być miękka, średnio twarda lub twarda.

Jak prawidłowo dobrać piłki czyszczące?

Operatorzy pomp do betonu, w zależności od doświadczenia i wprawy w czyszczeniu piłkami rurociągu stosują najczęściej piłki o twardości miękkiej i średniej. Na przykład piłką o średnicy zewnętrznej 175 mm o konsystencji miękkiej, ze względu na swoją elastyczność z powodzeniem można użyć do czyszczenia rur o średnicach DN 125 a nawet DN 100. Czasami operatorzy stosują też dwie piłki jednocześnie.  Należy wspomnieć, że na sprawne czyszczenie rurociągu piłkami ma także wpływ stan szczelności układu pompującego. Zużyte tłoki, cylindry, płyta okularowa czy nieszczelne połączenia rurociągu mogą powodować problem z zasysaniem piłek. Piłki czyszczące to akcesorium zalecane przez wszystkich producentów pomp do betonu takich jak Hyundai Everdigm, Putzmeister, Schwing, CIFA, Sermac, Liebherr, Waitzinger, Zremb-Teka, Mecbo, Coime i innych.

Piłki do czyszczenia rurociągu

W ofercie są także elementy czyszczące w kształcie walca wykonane w tej samej technologii co piłki – tzw pociski. Pociski czyszczące także wykorzystuje się do czyszczenia wysięgnikowych pomp do betonu jednakże przeznaczone są do czyszczenia długich odcinków wykorzystywanych przy współpracy z pompami stacjonarnymi.