Skip to content
Polmix-Ast Logo 2021 Main 01

Biuro: pn-pt: 8:00 – 16:00
Serwis: pn – pt: 7:00 -17:00  sob: 8:00 – 13:00

WSZYSTKO DLA
POMPOWANIA I TRANSPORTU BETONU

Szpilki montażowe zespołu roboczego

Szpilki montażowe zespołu roboczego są długimi gwintowanymi obustronnie prętami montowanymi z jednej strony w skrzyni płuczącej z drugiej zaś w korpusie zasuwy. Mają one za zadanie spięcie całej jednostki pompującej w zespół. Ich wysoka wytrzymałość gwarantuje stabilne i równomierne połączenie pomiędzy zasuwą a cylindrami hydraulicznymi napędowymi. Z uwagi na występowanie bardzo dużych sił rozrywających jest to jedna z istotniejszych cech konstrukcyjnych szpilek montażowych.

Montaż szpilek.

Z jednej strony szpilki są wkręcane i zabezpieczane w korpusie zasuwy. Zabezpieczenie montażu w korpusie polega najczęściej na zastosowaniu nakrętki kontrującej. Po przeciwnej stronie szpilki montażowe przenikają konstrukcję skrzyni płuczącej i zablokowane są nakrętkami samokontrującymi. W zależności od producenta maszyny, szpilki montażowe zespołu roboczego wykonywane są ze standardowymi gwintami M30 x 2 lub M33 x 2. A dla mniejszych jednostek pompujących z gwintami M24 x 2. W wielu maszynach ze względów montażowych występują szpilki dwuczęściowe – łączone za pomocą łączników gwintowanych.

Szpilki montażowe CIFA

Szpilka montażowa do pomp CIFA – zdjęcie poglądowe.

Produkcja szpilek.

Szpilki produkujemy z prętów ciągnionych wysokogatunkowych. Najczęściej jest to stal 42CrMo4. Wskaźnik wytrzymałości na rozciąganie szpilek musi być na tyle wysoki aby zapewnić przeniesienie sił występujących w zespole roboczym. Zaprojektowany rodzaj gwintu i klasa wykonania tego gwintu muszą zapewniać stabilne dokręcenie zespołu zasuwy. W trakcie eksploatacji pompy do betonu nie może wystąpić zjawisko deformacji szpilek. W efekcie takiego stanu nastąpiłoby uszkodzenie zespołu roboczego. Przedsiębiorstwo POLMIX-AST produkuje szpilki w szerokim zakresie i w pełnym typoszeregu dla wszystkich spotykanych pomp do betonu – PUTZMEISTER, EVERDIGM, CIFA, SERMAC, TEKA, COIME.